Er du russ på Toten, er en tur til Starum i månedsskiftet april-mai nærmest obligatorisk.
Målsettingen
Målsettingen med disse dagene er at russen tar ansvar for egen og andres sikkerhet i trafikken, og behersker russebilen som et sikkert transportmiddel i russetiden som står for tur de neste ukene.
Bilsjekk, bildropp, Veltepetter, førstehjelp og brannsikkerhet
Russen tar turen til Starum for å få opplæring i situasjoner som forhåpentligvis ikke blir reelle under årets feiring. Det gjennomføres enkle kjøretester med russebilene, samt en sjekk fra Statens vegvesen. Alle får tilbud om å ta en runde med ”Veltepetter” og kollisjonsbenken. Samtidig droppes begge dagene en bil fra ca 30 meters høyde, for å illustrere de kreftene en bil blir utsatt for ved et sammenstøt i 50 km/t.

I førstehjelp får russen en innføring i hvordan man skal sikre frie luftveier ved bevisstløshet, hypotermi og varslingsrutiner. Brannsikkerhet går på demonstrasjon av pulverapparat og brannsikkerhet generelt. Dagen blir avsluttet med russedåp.
Arrangementet er et samarbeidsprosjekt mellom Politiet, Statens vegvesen og Sivilforsvaret og de videregående skolene på Toten.