Sivilforsvaret
26.11.2009

Endring i rutiner for personellbehandling ved OASFD

Oslo og Akershus sivilforsvarsdistrikt endrer praksisen med å frita menige over 44 år for tjeneste. Tjenestetiden forlenges.

Oslo og Akershus sivilforsvarsdistrikt har, i likhet med Forsvaret, hatt en praksis med å frita menige for mobilisering fra fylte 44 år.  Det vært dimittert flere tjenestepliktige enn det har vært mulig å rekruttere og utdanne og det har derfor vært et voksende underskudd på personell i den lokale sivilforsvarsstyrken.

Som et ledd i forberedelsene til en ny styrkestruktur for Sivilforsvaret har OASFD redusert antall avdelinger. Dermed er noe av den opparbeidede mangelen på personell fjernet. Det viser seg likevel å ikke være mulig å rekruttere og utdanne nok nye rekrutter til å opprettholde dagens styrke så lenge man praktiserer en aldersgrense på 44 år. Oslo og Akershus sivilforsvarsdistrikt har derfor lagt om på sine rutiner. Tjenestepliktige må nå regne med å måtte fortsette i tjeneste ut over fylte 44 år så lenge helsen tillater dette.

Foto: Ole Christian Eklund

Foto: Ole Christian Eklund