18.01.2012
Færre brannsprøyter ved Oslo og Akershus sivilforsvarsdistrikt
Oslo og Akershus sivilforsvarsdistrikt har hatt et tyvetalls brannsprøyter i sin oppsetning. Ny utrustningsplan reduserer antallet til 12. Samtidig foregår det en forbedring av materiellet
I følge Sivilforsvarets utrustningsplan skal hver fredsinnsatsgruppe (FIG) ha 1 motorbrannsprøyte og en lett trykkforsterkningspumpe hver. OASFD har 5 fredsinnsatsgrupper. Det skal i tillegg være en i reserve ved hvert distrikt.
OASFD hadde over 100 motorbrannsprøyter i sin oppsetning for noen år siden. Alle gamle brannsprøyter har gradvis blitt faset ut til distriktet satt igjen med et tyevetalls moderne sprøyter av forskjellige modeller. Blant annet av hensyn til opplæring er det ikke ønskelig med mange forskjellige modelleri systemet. Derfor er også moderne motorbrannsprøyter blitt solgt eller overført til andre sivilforsvarsdistrikter.