Sivilforsvaret
16.10.2010

Flytoget kolliderer i Lieråstunnelen

Hva om det utenkelige skjedde? Kollisjon mellom flytoget og et lokaltog i Norges nest lengste jernbanetunnel var utgangspunkt for en større øvelse lørdag 16. oktober.

Jernbanetunnelen gjennom Lieråsen er ikke bare Norges nest lengste jernbanetunnel, den er også delt mellom to fylker, to kommuner, to politidistrikter, to brannetater og to sivilforsvarsdistrikter. En ulykke i tunnelen vil derfor kreve et utstrakt samarbeid mellom mange aktører. Dette var også en av de mange utfordringene som det ble øvd på under denne øvelsen.

Sivilforsvaret deltok på begge sider av tunnelen. Buskerud sivilforsvarsdistrikt deltok på buskerudsiden men Oslo og Akershus sivilforsvarsdistrikt øvde med å bistå Asker og Bærum politidistrikt med å opprette og drive senter for evakuerte.

Øvelse i Lieråsen